artsupply.co.il

חומרי יצירה לטיפול – מכניסים צבע לחיים


שימוש בחומרי יצירה לטיפול זהו תחום טיפולי מוכר השימושי הן עבור ילדים והן עבור מבוגרים. במה משתמשים ולמה? התשובות לפניכם

טיפול באומנות זהו תחום טיפולי שהולך ומתפתח בשנים האחרונות ככלי טיפולי ואבחוני בגילאים שונים. האומנויות השונות, החל מציור ופיסול, דרך שרבוט ועד לדרמה, מהווים דרך לבחון את התת-מודע דרך הפעלה של האונה השמאלית של המוח, בא נמצא החלק האומנותי שבנו. לא חייבים להיות ציירים מדופלמים בשביל להתנסות בטיפול באומנות.

בטיפול באומנויות משתמשים בחומרי יצירה שונים ומגוונים. מטפלים באומנות מקפידים שהחומרים יראו תמיד חדשים ואסתטיים משום שזה מוסיף לחוויית הטיפול ולנוחות השימוש בהם. החומרים בהם משתמשים הם חומרי יצירה לילדים, אך לא רק, והשימושים בהם מגוונים.

סוגים של חומרי יצירה לטיפול

בחירת חומרי היצירה לטיפול נעשית על ידי מטפלים מקצועיים בהתאם לטיפול ולאבחון המבוקשים. את חומרי היצירה אפשר לחלק למספר קבוצות. הראשונה בהם היא כלי הציור: טיפול ואבחון יכולים להיעשות על ידי שימוש בעפרונות רגילים או בעפרונות צבעוניים, לדוגמא. כלי טיפולי שימושי ומוכר, הן עבור ילדים והן עבור הורים הוא צבעי הפנדה, אותם אפשר לרכוש בכל החנויות יצירה שרק תוכלו לחשוב עליהן.

צבעי הפנדה, בגלל הרכבם השומני והעשיר מאפשרים ציור חופשי ויצרי – וכן אופן השימוש בהם משפיע על מראה היצירה: שימוש בחוזקה יצור קוים עזים וחזקים ואילו שימוש עדין יותר מציע תמונות עדינות ומאופקות יותר.

את הפנדה אפשר למרוח עם האצבעות והיא נמצאת בטווח שבין צבעים שאינם מלכלכים כלל (כמו עפרונות) לבין צבעים מלכלכים במיוחד (כמו גואש או צבעי ידיים). בקבוצה זו, כמובן, אפשר למצוא גם את צבעי הידיים ואת צבעי הגואש שאפשר להשתמש בהם באמצעות מכחולים או באמצעות הידיים. קבוצה נוספת היא חומרי הפיסול: פלסטלינה (צבעונית, מלכלכת פחות), חימר (אחיד בצבע, מלכלך יותר) ואפילו דאס (עבור הגדולים יותר, לרוב).

חשוב במיוחד לציין שחומרי יצירה לטיפול ולאבחון אינם נמדדים רק בתוצרים שלהם, ויותר מזה – בדרך כלל התוצרים אינם החלק המשמעותי בכל התהליך. התהליך החשוב הוא המגע עם החומר, האפשרות להתלכלך ממנו, התחושות העולות בזמן הטיפול והשימוש במוצרים השונים ועוד. תרפיה באמנות מציעה ביטוי באמצעות דימויים לתחושות, מחשבות ורגשות, ואלו נמצאים לאורך כל התהליך, עוד לפני ההגעה לתוצר הסופי. התוצר הסופי לעולם לא ייבחן לפי: "יפה או לא יפה", וחשוב לדעת זאת.

חומרי יצירה לטיפול הם חומרים שכולנו משתמשים בהם בשימוש רגיל, מבלי לדעת שיש להם אפקט טיפולי ויכולת אבחונית. אין זה אומר שכל ציור הוא כלי השלכתי, אלא שהטיפול באמצעות אמנות יכול לקרות בכל מקום, בכל דרך ובכל זמן, על ידי אנשי המקצוע הנכונים17/12/2012    artsupply.co.il
פורום ציוד גרפי / אומנות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר artsupply.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2020 artsupply.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חומרי יצירה מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חומרי יצירה
מחפשים חומרי יצירה? מלאו את הטופס וקבלו פרטים
אנחנו עובדים עם מבחר חנויות יצירה - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!